jak zbudować domek dla dzieci z palet
Dom i wnętrze

Jak zrobić domek na drzewie z palet?

Domek na drzewie…kto z nas o nim nie marzył? Dzieciństwo to beztroski czas, kiedy mały człowiek może bawić się do woli beztrosko korzystając z wielu zabawek, przedmiotów i podczas wymyślania różnych zabaw. W tym celu posiadacze działek lub gospodarstw wpadają na pomysł budowy domku na drzewie dla swoich pociech. Jednym z ciekawych pomysłów na budowę takiego miejsca, jest domek na drzewie z palet! Jak go wykonać i czy jego budowa jest czasochłonna?

Projekt domku z palet na drzewie

Budowa domku na drzewie i karmnika dla ptaków to marzenie nie jednego małego dziecka. Można go wykonać w bardzo prosty sposób, przy użyciu resztek materiałów budowlanych lub przy użyciu palet drewnianych, które najczęściej służą do przewożenia paczek wielkiego gabarytu. Zaczynając budowę domku należy go jednak rozpocząć od dobrego planowania, czyli od projektu domku na drzewie z palet. Jak zbudować domek na drzewie dla dzieci?

Jak zrobić projekt i czym się inspirować? Otóż dobry projekt to podstawa do osiągnięcia sukcesu w budownictwie. Projekty domku na drzewie znajdziemy w wielu poradnikach, blogach, a także czasopismach i książkach. Jeśli chcemy by projekt domku na drzewie był perfekcyjny, możemy się również udać do specjalisty, czyli architekta lub projektanta, który zajmuje się tworzeniem projektów zawodowo, ale należy się wówczas liczyć z dodatkowymi kosztami.

Możemy też zasięgnąć porady kogoś, kto w budowie domku na drzewie z europalet ma już doświadczenie i chętnie uraczy nas wiedzą na temat jak rozpocząć budowę domku na buku, lipie, czy dębie, który akurat znajduje się na naszej działce.

domek z palet

Jakie materiały potrzebujesz do zrobienia domku z palet?

Budowa domku na drzewie z europalet musi zacząć się od dobrego planowania, ale i od zgromadzenia odpowiedniej ilości sprzętu. Jako podstawę do budowy domku musimy zorganizować palety, wsporniki, a także takie narzędzia jak wkrętarka, wiertarka, ewentualnie szlifierka. Do głównych narzędzi niezbędnych do budowy domku na drzewie z palet należą palety, wiertła, wkrętarka, 2 drabiny, wkręty, kołki rozporowe, bejca do drewna lub lakier oraz szlifierka. Budowa domku na drzewie, wymaga oczywiście sporo pracy, a także skupienia i precyzji, ale zachwycający efekt będzie murowany.

Nie ma chyba nic lepszego od radości dziecka, które będzie świetnie się w tym domku bawić. Ważne też jest, by wybrać w ogrodzie odpowiednie drzewo, nie może ono być za młode ani za stare. Domek na drzewie z palet, musi być osadzony stabilnie. Najlepiej, jeśli to będą gatunki drzew mocnych, takich jak dąb. Ma ono stanowić solidną podstawę do budowy domku na drzewie. Idealnie sprawdzą się tutaj również buk, lipa, klon, a także jabłoń. Ponad to należy zaznaczyć, że budowa domku na drzewie to również inwestycja w materiały budowlane drewniane.

Palety, z których budowane są domki, najczęściej wykonane są z drewna sosnowego, ponieważ charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Ale z racji, że domek z palet będzie wystawiony na zewnątrz, a tym samym na różne opady i warunki atmosferyczne, należy zainwestować również w bejcę, lub impregnaty do drewna. Należy więc koniecznie zabezpieczyć deski, ale i słupy. Zeszlifujmy również ostre krawędzie, gładkie wykończenia, to bezpieczniejsza zabawa. Ważne jest przede wszystkim, by podstawa była solidna, bo w tym wszystkich chodzi o zabawę, ale należy również pamiętać o bezpieczeństwie.

domek na drzewie z palet

Wybór odpowiedniego drzewa do montażu domku

Jak wcześniej wspomniano, wybór drzewa do budowy domku jest bardzo ważny, to istotny etap, tak samo jak wykonanie projektu. Drzewo musi być zdrowe i wytrzymałe. Nie może być przegryzione przez korniki lub schorowane. Musi stanowić solidną podstawę, na której będzie opierał się domek na drzewie z plaet, który zbudujemy z europalet. Świetnie sprawdzą się tutaj wyżej wymienione gatunki, dobrze byłoby, gdyby nie były to drzewa zbyt młode. Muszą posiadać solidne rozgałęzienie i pień. Domek z palet euro nie powinien znajdować się zbyt wysoko. Warto dorobić do domku schodki lub stabilną drabinkę, a także mały tarasik, aby dzieci mogły z domku wychodzić na taras, a nie od razu na schody.

domek dla dzieci z palet

Podłogę domku wykonaj z europalet!

Równie ważne jak dach czy ścianki jest podłoże z palet. To właściwie od niego zaraz po szkielecie domku zaczynamy budowę. Podłoga stanowi podstawę i podłoże do dalszych prac konstrukcyjnych. Podłogę w domku na drzewie również można zbudować z palet. W zależności od tego jak duży chcemy i możemy mieć domek na drzewie z palet, ustawiamy palety jedna na drugiej. Całą podłogę musimy umieścić na drewnianych palach, które jeszcze dodatkowo wzmocnią konstrukcję domku.

Należy je wkopać na około 40cm i w zależności jak duża jest podłoga należy ich umieścić 4 lub 5. Każdy taki słup warto przykręcić na wkręty o długości przynajmniej 10cm i przybić do palety. Na rogach podłogi warto umieścić i przykręcić do siebie deski, co jeszcze bardziej wzmocni konstrukcję, a także nada kształt bryły i będzie stanowiło podstawę do zamocowania ścian. Podłogę z palety należy uzupełnić dodatkowymi deskami, aby nie było pustych szczelin.

budowa domku dla dzieci z palet

Jak urządzić domek na drzewie?

Domek na drzewie z palet jest dla dzieci miejscem zabawy, ale również miejscem, gdzie mogą trenować zarówno fizycznie, ale również pod względem kreatywności. Jeśli już mamy wykonany gotowy domek, zrobiony krok po kroku i odpowiednio zabezpieczony, pozostaje tylko go odpowiednio urządzić.

Oczywiście możemy zostawić dowolność naszym dzieciom, co zdecydowanie pozwoli na rozwijanie kreatywności, ale również możemy zabieg urządzania domku na drzewie pozostawić swojemu doświadczeniu. Z pewnością w domku na drzewie przyda się miejsce, gdzie będzie można usiąść, a może nawet i położyć. Przydałoby się również kilka półeczek, krzesełko i okna. Okna w domku należy zabezpieczyć tak, by dziecko nie mogło przez nie wypaść, najlepiej zbić dwie lub trzy listewki. Ponad to w domku może się znaleźć również szafka na zabawki lub kuferek. Resztę warto zostawić wyobrazi naszych pociech.