Codziennie w telewizji, internecie bądź nawet na plakatach widzisz celebrytów zachęcających do recyklingu odpadów, recyklingu makulatury, recyklingu tworzyw sztucznych i generalnie do dbania o naszą planetę. Ale bardzo mało mówi się o tym, jak działa recykling papieru i w sumie – dlaczego warto się tym zainteresować. Dowiesz się tego w dzisiejszym artykule. Poznasz w nim 5 procedur związanych z recyklingiem papieru oraz 4 korzyści sprawiające, że warto zadbać o jego prawidłowy recykling. Zapraszamy!
Jak wygląda proces recyklingu papieru? 5 kroków występujących w procesie recyklingu papieru
Pierwszym etapem jest rozwłóknianie. To proces polegający na mieszaniu papieru z gorącą wodą. Efektem rozwłókniania jest wydzielenie włókien celulozowych, które następnie ulegają czyszczeniu i kawałkowaniu. W drugim kroku procedury papier poddany rozwłóknieniu zostaje oczyszczony maszynowo i dokładnie przesortowany ze względu na masę poszczególnych elementów. Trzeci etap polega na wybarwieniu papieru. Żeby uzyskać pożądane efekty, wykonuje się flotację. Tak przygotowany papier przechodzi do kolejnego kroku, w którym zostaje pobielony.
Do pobielania papieru wykorzystywany jest ozon. Ten proces następuje tylko wtedy, kiedy papier spełnia wymogi jakościowe. W ostatnim etapie papier całkowicie oczyszczany i odwadniany. W tym kroku zawiera się również proces łowienia włókien, który prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów, co ma pozytywny wpływ dla całego procesu recyklingu. Cała ta procedura składająca się z 5 kroków zapewnia nam wszystkim 4 korzyści sprawiające, że o recykling papieru powinien dbać każdy.
Dlaczego warto zadbać o recykling makulatury? 4 powody
Recykling papieru to dość obszerny temat, który dzieli się na poszczególne rodzaje uzyskiwanych rezultatów. Ale najczęściej cały proces prowadzi finalnie do produkcji papieru. Produkcja papieru z makulatury zapewnia nam 4 zalety, o które zdecydowanie warto się starać, dbając o prawidłowy recykling papieru. Podstawa sprawa to ograniczone zużycie energii. Recykling papieru zmniejsza zużycie nawet o 75%. Podobnie to wygląda z zanieczyszczeniem powietrza.
74% mniej zanieczyszczeń to wymierny rezultat, o który warto się starać. Trzecia korzyść to ograniczenie ścieków przemysłowych o 35%. To również ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Ale zdecydowanie największą zaletą dla planety wynikającą z recyklingu papieru jest ochrona drzew i lasów przed wycinką. Taki zestaw 4 korzyści sprawia, że recykling papieru jest świetnym sposobem na pomoc planecie w dalszym funkcjonowaniu.
Podsumowanie
Recykling nie bez powodu staje się coraz popularniejszym tematem. Stosowanie zasad recyklingu nie wymaga posiadania zaawansowanej wiedzy, a zapewnia mnóstwo świetnych rezultatów dla planety i nas wszystkich. Pamiętaj o 4 korzyściach wynikających z recyklingu papieru poznanych w dzisiejszym artykule, a już nigdy nie zignorujesz podstawowych zasad dotyczących recyklingu. Sprawdź sam!