Ogród

Rodzaje agrowłókniny i ich przeznaczenie

Agrowłóknina zapewnia idealne warunki do rozwoju i ochrony roślin, dlatego wykorzystywana jest zarówno w rolnictwie jak i ogrodnictwie. Istnieje kilka rodzajów materiału, a każdy z nich ma inne przeznaczenie. Jaką agrowłókninę wybrać, i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!

Niegdyś agrowłóknina ogrodowa służyła jedynie właścicielom profesjonalnych upraw. Dzisiaj, ze względu na swoje właściwości są powszechnie wykorzystywane nawet na przydomowych działkach. Zastanawiasz się, jaka agrowłóknina sprawdzi się najlepiej dla Twojego ogrodu? Wybór odpowiedniego materiału dla roślin może niestety stanowić problem, z uwagi na fakt, że każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Weźmy więc pod lupę dostępne na rynku rodzaje agrowłókniny, aby wybrać tą optymalną dla naszej uprawy. Różnią się one zarówno kolorem materiału, jaki i zastosowaniem. 

Agrowłóknina ogrodowa czarna

Włóknina zapewnia uprawom optymalne warunki do rozwoju bez konieczności stosowania pestycydów. Chroni owoce przed zanieczyszczeniami, dlatego gdy nadejdzie pora zbioru, będzie on o wiele łatwiejszy. Materiał ma wiele zalet – m.in. wspomaga gospodarkę wodną roślin i dba o utrzymanie odpowiedniej temperatury do ich rozwoju. Agrowłóknina ogrodowa najczęściej stosowana jest przy plantacjach truskawek, w szklarniach i tunelach foliowych. 

Agrowłóknina ogrodowa biała

Włóknina ogrodowa, która cieszy się dużą popularnością wśród gospodarstw rolniczych to wersja biała. Wyróżnia się uniwersalnością, dlatego można ją wykorzystywać do ochrony upraw o każdej porze roku. Chroni rośliny przed wiatrem, gradobiciem czy niskimi temperaturami. Z uwagi na swój jasny kolor, materiał również minimalizuje negatywne skutki spowodowane nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Biorąc pod uwagę właściwości tkaniny, wyróżniamy jej dwa typy: agrowłókniny wiosenne oraz zimowe. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

Agrowłóknina wiosenna

To materiał o gramaturze 15-30 g/m2, który cechuje wysoka przepuszczalność powietrza. Nie zaburza wzrostu młodych roślinek, a co więcej — dodatkowo chroni je przed przymrozkami oraz silnym słońcem. Materiał zabezpiecza uprawy przed gryzoniami, szkodnikami czy zniszczeniem ich przez ptaki. Agrowłóknina wiosenna stosowana jest zazwyczaj od razu po siewie, a w przypadku roślin ozimych wtedy, gdy temperatura na zewnątrz ustabilizuje się na poziomie 5°C.

Agrowłóknina zimowa 

Gramatura materiału wynosi 30-50 g/m2. Podobnie jak agrowłóknina wiosenna, tkanina ogranicza szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego i chroni delikatne rośliny przed chłodem czy wysuszeniem na skutek wiatru. Świetnie sprawdzi się do zabezpieczenia warzyw zimujących (np. szpinak, sałata por, pietruszka) kwiatów róży czy winorośli. Rośliny muszą być dokładnie zasłonięte, dlatego bardzo ważne jest, aby agrowłóknina była przymocowana do podłoża np. za pomocą specjalnych szpilek czy kołków. 

Czy istnieje specjalna agrowłóknina na chwasty?

Tak, to agrowłókniny ściółkujące. Wspomagają uprawę i rozwój krzewów, kwiatów oraz warzyw. Wykonane są z mocnego i trwałego materiału, dlatego skutecznie zabezpieczają plantacje przed chwastami, nie pozwalając im na wyrastanie ponad uprawy. Wpływają również na wzmocnienie systemu korzeniowego roślin oraz przyspieszają ich wegetacje

Podsumowując, agrowłókniny ogrodowe występują w kilku odmianach, a każda z nich różni się zastosowaniem. Najczęściej wybieranym materiałem, który jest już niemal podstawowym wyposażeniem każdego ogrodnika to agrowłóknina wiosenna. Nie niszczy roślin, a wręcz przeciwnie — wspomaga ich zdrowie, aby rosły wyższe i silniejsze. Na rynku dostępne są także agrowłókniny ogrodowe letnie, które cechuje znakomita przepuszczalność powietrza oraz włókniny zimowe służące do ogrzewania i utrzymywania optymalnej temperatury podatnych na przemarznięcie roślin. 

Stosowanie każdego rodzaju agrowłókniny w ogrodnictwie przynosi znakomite efekty. Dlatego, jeśli chcesz zapewnić swojej uprawie najlepsze warunki do rozwoju i cieszyć się zdrowymi oraz obfitymi zbiorami, wykorzystanie agrowłókniny ogrodowej może okazać się nieocenione.