Syrop z Agawy to doskonała substancja słodząca. Jest znany już od wieków i pochodzi z Meksyku. Pozyskiwana jest właściwie z dwóch gatunków agawy, która jest rośliną z gatunku kaktusów. Można ją spotkać na pograniczu Stanów Zjednoczonych, a Ameryką Południową. Ma mięsiste, zielone i grube liście oraz łodygę i to właśnie z jej kory pozyskiwany jest syrop z agawy. Syrop z agawy jest świetną substancją słodzącą, ale co w przypadku, kiedy skończy nam się ten specyfik i musimy zastosować go innym? Czym można zastąpić syrop z agawy?
Syrop z Agawy właściwości
Syrop z agawy pozyskuje się nie z liści rośliny, a z łodygi, a właściwie z jej kory. Jej rdzeń może ważyć nawet do około 75kg. Sok pochodzący z rdzenia agawy ma wysoką zawartość węglowodanów, bo aż około 95% zawartości. Syrop ten jest najpierw wyciskany z rośliny, a następnie poddawany obróbkom termicznym i enzymatycznym.
Dzięki temu uzyskuje tak dużą zawartość cukrów w stosunku do swej masy. Zaznaczyć należy, że główne składniki cukrowe w syropie z agawy to fruktoza, która dominuje jako sacharyd. Jeśli więc, chcielibyśmy zastąpić syrop z agawy innym produktem, nie stanowi to raczej dużego problemu. Wciąż, mimo dużej zawartości fruktozy, należy pamiętać, że syrop z agawy ma niższy indeks glikemiczny od syropu klonowego, miodu, a nawet cukru. Co więcej syrop z agawy świetnie się sprawdzi podczas redukcji masy ciała, ponieważ jest słodszy od cukru, a jego indeks glikemiczny jest mniejszy. Syrop z agawy lubią szczególnie weganie, którzy starają się nie jeść produktów pochodzenia zwierzęcego.
Syrop z agawy świetnie sprawdza się w ich jadłospisach. Syrop z agawy ma więc właściwości zdrowotne, ale swoje szerokie zastosowanie znajduje przede wszystkim w kuchni cukrzyków, wegan i osób na diecie redukcyjnej. Jest on dodawany również do fit słodyczy, zamiast cukrów, a jego smak ma wielu zwolenników. Pamiętać należy, by nie spożywać go w zbyt dużych ilościach, ponieważ może wyrządzić szkody w naszym organizmie. Dostarcza on po prostu około 20% kalorii mniej naszemu organizmowi niż cukier czy syrop klonowy, ale wciąż jest niebezpieczny w dużych ilościach.
Indeks glikemiczny syropu z agawy
O syropie z agawy i jego IG ogólne informacje zostały przedstawione powyżej, lecz warto się mu przyjrzeć z bliska. Indeks glikemiczny syropu z agawy wynosi około 15-30 i jego wysokość zależna jest od ilości zawartej w nim fruktozy, jako głównego, dominującego sacharydu. Im mniejsza zawartość fruktozy, tym mniejszy wynik IG syropu z agawy.
Można go polecić osobą cierpiącym na cukrzycę, ponieważ nie spowoduje on nagłego wyrzutu insuliny. Jeśli mowa o indeksie glikemicznym syropu z agawy, nie da się nie wspomnieć o tym, że syrop ten to inaczej syrop glukozowo – fruktozowy, który ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Zawiera wiele kalorii, choć wciąż mniej niż cukier. Używa się go mniej, ponieważ jest dużo słodszy, ale nadal ma dużą zawartość fruktozy.
Syrop z agawy zdrowy dla cukrzyków!
To, że cukier nie jest odpowiedni dla osób żyjącym z cukrzycą wie chyba każdy z nas. Nie jest nowością, że cukrzycy nie powinni go spożywać w dużych ilościach, a najlepiej wcale. Jest to wręcz niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia. Cukrzycy nie mogą sobie pozwolić na batonika, ciastko z cukrem, czy wielki kawał tortu podczas urodzin. Z polecanych zamienników cukru, z których mogą korzystać osoby cierpiące na cukrzycę jest nadal wiele, które nie są do końca odpowiednie. Da się jednak pogodzić chorobę z przyjemnościami, a pomóc w tym może syrop z agawy, który ma niski, jak na substancje słodzące, indeks glikemiczny.
Zadać sobie można pytanie, czy syrop z agawy jest zdrowy? Jest on na pewno szeroko rozpowszechniony, jako zamiennik cukru, czy też miodu. Z racji, że jest bardzo słodki można go użyć mniej niż cukru, by uzyskać odpowiedni efekt. Dlatego poleca się go osobom z cukrzycą. Dodatkowo, syrop z agawy, doskonale rozpuszcza się w wodzie, więc można go stosować do różnych napojów, deserów oraz ciast, a także mile widziany jest w towarzystwie mrożonych herbat. Ma karmelowy posmak i lekko brązowy kolor, co sprawia, że możemy nim zastąpić miód, lub syrop klonowy do naleśników.
Ile kosztuje syrop z agawy?
Warto się zastanowić nad ceną syropu z agawy i czy na pewno warto wydawać na niego pieniądze? Istotną informacją jest to, że syrop z agawy jest niezwykle wydajny, bo można go użyć naprawdę niewiele, by uzyskać słodki smak. Obecnie buteleczka syropu z agawy ma najczęściej pojemność 250-350ml. Gdzie kupić syrop z agawy? Można znaleźć w popularnych marketach, lub sklepach internetowych za około 10-15zł.
Czym można zastąpić syrop z agawy?
Jak smakuje syrop z agawy, jest to smak lekko karmelowy, intensywnie słodki, można go również porównać do słabego miodu. Z racji, że jest on w smaku bardzo podobny do tego typu substancji i ma podobny skład, lecz inny indeks glikemiczny, można go zastąpić innymi substancjami słodzącymi.
Otóż syrop z agawy to wyizolowana fruktoza i woda, wyróżnia się syropy z agawy bio, organic i eko, ale zawsze będzie to bardzo słodka substancja naszpikowana fruktozą, co w dużych ilościach ma negatywne skutki dla organizmu. Osoby z cukrzycą, powinny unikać tego rodzaju syropów, cukru i melasy, a także innych substancji, lecz jeśli już naprawdę musimy mieć coś słodkiego, to syrop z agawy będzie tym zdrowszym wyborem.
Czym zastąpić syrop z agawy? Istnieje kilka zamienników, ponieważ słodkość nie jest zarezerwowana tylko dla cukru. Poleca się szczególnie naturalne słodziki, takie jak stewia, erytrol, tagatoza i inne.
Syrop z agawy, czym go zastąpić – nasza lista zamienników.
Syrop z agawy jest podawany w wielu przepisach, tych dla cukrzyków i dla wegan, jako zamiennik miodu lub cukru. Sam syrop z agawy stosowany jest zamiast cukru, ale i jego również można zastąpić i oto lista produktów, które z pewnością można zastosować zamiast syrop z agawy, a są to:
- Stewia – jest to substancja słodząca, która polecana jest osobom na diecie redukcyjnej, jest zdrowszym cukrem, przeznaczona dla osób, które nie tolerują sacharozy,
- Tagatoza – to słodzik posiadający 3 razy mniej kalorii niż tradycyjny cukier, polecany jako zdrowy zamiennik cukru,
- Erytrol – wyglądem przypomina zwykły cukier z torebki, jest biały i bezzapachowy. Smakuje prawie jak cukier zwykły, lecz ma wiele więcej właściwości, dzięki którym, nazywany jest zdrowym cukrem.