Zdrowie i uroda

Elektrolity – kiedy warto po nie sięgnąć?

Elektrolity warunkują prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Są to minerały, które w naszym organizmie występują przeważnie pod postacią jonów. Odpowiadają między innymi za utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnej oraz warunkują właściwe działanie mięśni. W artykule wyjaśnimy, kiedy warto zadbać o ich uzupełnienie.

Czym są elektrolity?

Elektrolity to występujące w organizmie człowieka jony soli. Wyróżniamy wśród nich jony potasu, sodu, wapnia, magnezu i żelaza. Kluczowe znaczenie odgrywają także jony chlorkowe oraz fosforanowe. Najczęściej dostarczamy je razem z wodą, płynami i pożywieniem. Związki są w pełni rozpuszczalne w wodzie. Występują w płynach naszego ciała, w tym w osoczu, krwi i płynach tkankowych.

Jony potasu odpowiadają przede wszystkim za regulowanie ciśnienia krwi oraz prawidłową pracę układu krążeniowo-naczyniowego. Niedobory potasu często zwiększają ryzyko zachorowania na poważne choroby cywilizacyjne. Jony magnezu wpływają natomiast na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz warunkują prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Wśród elektrolitów warto wymienić sód, który stanowi jeden z najważniejszych składników płynu międzykomórkowego. To właśnie on odpowiada za nawodnienie organizmu. Mechanizm działania jonów opiera się przede wszystkim na poruszaniu się związków w kanałach jonowych błon komórkowych. Ruchy powodują zmiany napięcia, które odpowiadają za występowanie kluczowych dla naszego ciała procesów.

Kiedy warto sięgnąć po elektrolity?

Zaburzenie równowagi elektrolitowej może prowadzić do występowania szeregu dysfunkcji w organizmie. Najczęściej do zjawiska tego prowadzi intensywny wysiłek fizyczny, odwodnienie oraz przyjmowanie niektórych leków, np. środków o działaniu moczopędnym. Wśród najważniejszych wskazań do suplementacji elektrolitów należą wymagające i intensywne treningi sportowe. Do utraty jonów może prowadzić także wysiłek fizyczny związany z pracą oraz stylem życia.

Na zażywanie elektrolitów możesz zdecydować się również w momentach szczególnego narażenia na stres i zmęczenie. Odpowiednia suplementacja może przyczynić się do poprawy samopoczucia. Po elektrolity sięgnij w przypadku odwodnienia. Może dojść do niego wskutek upałów lub problemów żołądkowych. Warto przyjmować elektrolity w czasie biegunki oraz wymiotów. Uzupełnianie elektrolitów ma kluczowe znaczenie w przypadku dzieci i osób starszych.

kiedy-warto-siegnac-po-elektrolity.jpg

Jakie elektrolity wybrać?

Niedobór elektrolitów może być związany również z leczeniem chorób przewlekłych. Najczęściej występuje w przypadku chorób nerek oraz dolegliwości endokrynologicznych. Niekiedy ma związek także z nieprawidłowym zbilansowaniem codziennej diety. Na rynku występuje szeroki wybór preparatów dla dzieci i dorosłych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Ciekawą opcją dla tradycyjnych suplementów diety będzie żywność kliniczna dostępna na stronie: zywieniemaznaczenie.pl. Doskonale sprawdzi się u pacjentów leczących choroby przewlekłe oraz u osób w czasie rekonwalescencji. Odpowiednio zbilansowany zestaw składników odżywczych, minerałów i witamin chroni przed wystąpieniem niedoborów. Jest to przy tym doskonały wybór dla dzieci i osób starszych. Żywienie kliniczne możesz dostosować do potrzeb pacjenta. Dostępne są produkty o wysokiej zawartości białka, dla cukrzyków oraz wysokoenergetyczne.