Zdrowie i uroda

Aparat słuchowy – zapobiega izolacji społecznej i depresji

Nowoczesne aparaty słuchowe bardzo się różnią od poprzednich modeli zarówno pod kątem wyglądu, jak i funkcjonalności. Takie urządzenia są niemal niewidoczne i mogą znacząco podnieść komfort życia osób borykających się z niedosłuchem oraz skutecznie zapobiegają niebezpiecznej izolacji społecznej. A co jeszcze można zyskać, decydując się na nowoczesny aparat słuchowy?

Dlaczego warto nosić aparat słuchowy?

Ubytki słuchu mogą się pojawić w każdym wieku, chociaż najczęściej dotyczą osób po 65 roku życia. Problemy ze słuchem są związane z urazami mechanicznymi, przewlekłymi chorobami lub starzeniem się organizmu. Niezależnie od przyczyny powstania ubytku, trudność w rozumieniu mowy i odbieraniu bodźców słuchowych z otoczenia bezpośrednio przekłada się na jakość życia. Osoby z niedosłuchem stopniowo wycofują się z kontaktów społecznych, ponieważ wstydzą się swojego problemu i czują się niezrozumiane. Długotrwała izolacja i obniżony nastrój mogą prowadzić do depresji. Dlatego to ważne, by w przypadku nawet drobnego ubytku słuchu, jak najszybciej dobrać odpowiedni aparat słuchowy, dzięki któremu pacjent będzie mógł normalnie funkcjonować.

Jak przekonać pacjenta do założenia aparatu słuchowego?

Niedosłuch może spowodować, że osoba, która dotąd była aktywna i udzielała się towarzysko, nagle straci zainteresowanie życiem i zamknie się w swoim mieszkaniu. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może mieć negatywny wpływ na całą rodzinę. Niektórzy pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, jak zaawansowane technologicznie są nowoczesne aparaty słuchowe i jak dobrze potrafią przetwarzać i wzmacniać dźwięk. W takim wypadku warto poświęcić czas na przedstawienie osobie z niedosłuchem dostępnych rozwiązań i pokazanie jej, że właściwie dobrany aparat słuchowy nie tylko niweluje problemy ze słuchem, ale także będzie wygodny w codziennym użytkowaniu i otworzy przed nią szereg nowych możliwości.

Jak aparat słuchowy może odmienić życie osoby z niedosłuchem?

Współczesne aparaty słuchowe są małe i świetnie dopasowują się do małżowiny usznej. Takie urządzenie można połączyć ze smartfonem, telewizorem lub innym sprzętem elektronicznym, by z łatwością odtwarzać muzykę czy filmy. W efekcie osoba z niedosłuchem nie musi rezygnować ze swoich ulubionych aktywności, a dzięki dedykowanej aplikacji, będzie mogła stale kontrolować stopień naładowania urządzenia. Nowoczesne aparaty słuchowe dostosowują swój zakres działania do sytuacji, co pozwala uzyskać doskonałą jakość dźwięku niezależnie od tego, czy użytkownik znajduje się w budynku, czy przebywa na zewnątrz. Mając taki aparat, nie trzeba rezygnować z pracy czy nauki, a niektóre wyspecjalizowane modele umożliwiają również swobodne granie na instrumencie czy udział w zajęciach tanecznych.

Współczesne aparaty słuchowe wyglądają estetycznie i nie rzucają się w oczy. Dlatego osoba z niedosłuchem nie musi się martwić, że jej problem będzie widoczny dla otoczenia. Wspomniane urządzenia mogą zniwelować nawet bardzo duży ubytek słuchu, co korzystnie wpłynie na samopoczucie pacjenta i sprawi, że chętnie będzie uczestniczył w życiu rodzinnym, zawodowym i rozmaitych wydarzeniach o charakterze kulturalno-sportowym.