Firma

Bezpieczna paczka – jak zabezpieczyć paczkę do wysyłki?

Wysyłając produkty, zależy nam na tym, by jej zawartość była odpowiednio chroniona podczas transportu i dotarła w stanie nienaruszonym do adresata. Wiele osób głowi się, jak zabezpieczyć paczkę ze szkłem czy innymi wrażliwymi materiałami, by nie uległy uszkodzeniu. Oto kilka prostych zasad, jak stworzyć bezpieczną paczkę!

Jak zabezpieczyć paczkę? – krok pierwszy: dobór opakowania

Ważny jest zarówno kształt, jak i rozmiar opakowania, które wykorzystamy do wysyłki. Zbyt duży karton nie tylko przyczyni się do większego zużycia materiałów wypełniających, ale przede wszystkim może ułatwić przemieszczanie się produktów, a co za tym idzie — zwiększyć ryzyko uszkodzenia.

Już sam kształt opakowania powinien być dopasowany do zawartości — czasem zamiast kartonowego pudełka lepszym rozwiązaniem będzie np. papierowa tuba. Z kolei opakowanie powinno być możliwie najbardziej zbliżone rozmiarami do gabarytów zawartości. Co równie istotne, pudełko powinno być wykonane z mocnego kartonu, nie może posiadać wgnieceń uszkodzeń, zadrapań i naderwań. Do przesyłki cięższych produktów najlepiej sprawdzą się pudełka z trójwarstwowej tektury falistej.

Czym zabezpieczyć paczkę? – krok drugi: wypełniacze

Wbrew pozorom mniej znaczy lepiej. Nie ma potrzeby stosować kilometrowych odcinków folii bąbelkowej, by prawidłowo zabezpieczyć zawartość. W odpowiednio dopasowanym opakowaniu nie potrzebujemy nadmiernej ilości wypełniacza, by dobrze zabezpieczyć zawartość przesyłki.

Wrażliwe produkty możemy opakować w wypełniacz plaster miodu. Jest to papier kraftowy o specjalnej strukturze przypominającej plaster miodu, dzięki której papier dostosowuje się do kształtu przedmiotu i skutecznie go chroni. Co więcej, w przeciwieństwie do folii nie wymaga dodatkowego zaklejania taśma.  Wolne przestrzenie z kolei najlepiej wypełnić z użyciem papierowych wypełniaczy, które skutecznie zapobiegną przemieszczaniu się zawartości, amortyzują i zabezpieczają produkt w paczce.

W przypadku przesyłek wrażliwych na zmiany temperatur, które wymagają utrzymania warunków chłodniczych oprócz wyściółki zapobiegającej przewodzeniu ciepła, należy dodać również wkłady chłodzące do paczek. Takie pakowanie jest w stanie zapewnić ochronę termiczną przesyłki, utrzymując temperaturę nawet do 48 godzin. 

Bezpieczna paczka – krok trzeci: zamknięcie paczki i oznakowanie

Gdy już zawartość jest odpowiednio zabezpieczona, następuje ostatni krok — ostateczne zamknięcie przesyłki i prawidłowe jej oznakowanie. W tym celu wcale nie potrzebujemy folii stretch — często wystarczającym zabezpieczeniem jest pojedyncza warstwa mocnej taśmy wat wykonanej z papieru. Oprócz tego warto pamiętać o odpowiednim oznakowaniu przesyłki etykietą informującą o wrażliwej zawartości.

Dobór odpowiedniego opakowania, stosowanie właściwych wypełniaczy oraz prawidłowe zabezpieczenie paczki i jej oznakowanie są kluczowe dla bezpiecznej dostawy produktów. Wprowadzając te proste zasady w życie, nie tylko chronimy zawartość paczek przed uszkodzeniami, ale również dbamy o środowisko poprzez zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych. Wysyłając paczkę, nie zapominajmy o zrównoważonym podejściu do pakowania. Dbanie o bezpieczeństwo zawartości nie musi być sprzeczne z troską o środowisko — wręcz przeciwnie, może być częścią naszej działalności proekologicznej.