dyptam
Ogród

Gorejący krzew dyptamu

Czy słyszałeś kiedyś o roślinie noszącej dziwnie brzmiącą nazwę dyptam? Jeśli nie, to nie należysz do mniejszości. Jest to dość mało znany gatunek flory XXI wieku. To najwyższy czas aby zapoznać się z tym niezwykłym ziołem.

Pierwsze doniesienia o dyptamie

Dyptam został opisany w Biblii jak gorejący krzew lub krzew Mojżesza. Jego nazwa wynika prawdopodobnie z faktu, że zioło to wydziela duże ilości łatwopalnych olejków lotnych, które podczas upałów gromadzą się na powierzchni listków. Podpalone, tlą się przez chwilkę małym płomieniem, nie uszkadzając liści.

Ogromną zwolenniczką dyptamu była święta Hildegarda z Bingen. Uznawała wszechstronność w działaniu tego zioła. Stosowała go m. in. w problemach z sercem i układem krążenia.

Ciekawostka

Fani Harrego Pottera mogą kojarzyć to ziółko. Wzmianka o dyptamie pojawiła się w kilku częściach sagi. Stanowił tam składnik który wpływa na gojenie się ran oraz wykorzystywany był jako rdzeń różdżek.

Właściwości lecznicze dyptamu

Poza jego biblijną historią, dyptam charakteryzuje jeszcze jedna cecha. Jest nią wysoka wartość zdrowotna.

W tradycji ludowej dyptam stosowany był na trudno gojące się rany. Dziś wiemy, że dzięki dużej zawartości olejków eterycznych oraz innych składników aktywnych dyptam ma szeroki wachlarz zastosowań. Wykorzystywano go kiedyś do leczenia padaczki. Zalecano go kobietom z nieregularną miesiączką, aby uregulować cykl menstruacyjny. Dodatkowo wspomaga pracę żołądka poprzez wzmacnianie wydzielania soków trawiennych, dzięki czemu posiłek jest lepiej tolerowany przez organizm. Zioło to jest pomocne w leczeniu schorzeń układu moczowego ponieważ ma działanie diuretyczne – czyli moczopędne. Napar z kwiatów dyptamu jest szczególnie lubiany przez kobiety. Działa rozjaśniająco na szarą, zmęczoną cerę. Dodatkowo łagodzi trądzik oraz oczyszcza i odtruwa skórę. Niestety ma działanie fotouczulające, dlatego też, po zastosowaniu przetworów z dyptamu odradza się korzystania z kąpieli słonecznych.

Jeśli zachwycił Cię dyptam i chciałbyś skorzystać z jego zdrowotnych mocy, zapraszam do sklepów zielarskich. Choć wydaje się, że zioła najlepiej zbierać i przetwarzać osobiście to w tym wypadku jest inaczej. W Polsce dziko rosnący dyptam jest gatunkiem krytycznie zagrożonym, pod ścisłą ochroną gatunkową. Spotkać go można w jego naturalnym środowisku w Polsce, zaledwie w 3 miejscach.