dobra mata do ćwiczeń
Zdrowie i uroda

Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Mata do ćwiczeń to jeden z najważniejszych przyrządów potrzebnych do ćwiczeń na siłowni i do zajęć w sali fitness. Ponad to, to jeden z najważniejszych sprzętów, które możemy znaleźć w sklepach sportowych i na wyposażeniu siłowni. Wiele mat do ćwiczeń różni się, jednakże od siebie i należy zwrócić uwagę na to jaką matę do ćwiczeń wybrać? Co ułatwi nam wybór? Być może pomoże nam wiedza na temat rodzajów mat lub widza na temat do jakiego rodzaju ćwiczeń są one przeznaczone.

Rodzaje mat do ćwiczeń

Zanim przystąpimy do zakupu maty do ćwiczeń musimy wiedzieć jaką matę do ćwiczeń wybrać. Najlepiej będzie nam zadecydować, jeśli dowiemy się jakie są rodzaje mat i do czego, właściwie do jakich ćwiczeń one służą. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów mat. W sklepach znajdziemy również mnóstwo modeli i marek mat do ćwiczeń.

Kąciki fitness są przepełnione na siłowni różnego rodzaju matami, do wyboru do koloru i do różnego rodzaju zajęć fitness. Wiele osób myśli, że każda mata treningowa jest taka sama i niczym się one nie różnią, nie jest to jednak prawda. Wiele mat różni się od siebie. Wybór odpowiedniej maty do ćwiczeń jest ważny, ponieważ nieświadomy wybór może nam zaszkodzić, to znaczy naszemu zdrowiu, lub w najmniejszym wypadku zmniejszyć komfort ćwiczeń. Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Maty różnią się rodzajem, ponieważ inna mata będzie do jogi, a inna do robienia brzuszków na sali fitness. Maty różnią się również ceną, kolorem, materiałem z jakiego są wykonane. Mogą się również różnić grubością. To również ma znaczenie, ponieważ osoby bardziej wrażliwe, nie mogą klękać na macie, która jest cienka. Ważne jest, by wybrać matę stosowną do ćwiczeń jakie będziemy wykonywać.

Jaką matę do ćwiczeń wybrać

Jaką matę wybrać, która będzie najlepsza?

Mata do ćwiczeń posiada szerokie zastosowanie, jest nie tylko izolacją od podłoża, ale również pomaga w utrzymaniu stabilizacji i pomaga w komforcie wykonywania ćwiczeń. Doskonale sprawdza się na siłowni do ćwiczeń siłowych, jak i w warunkach domowych do jogi, lub ćwiczeń fitness, lub w plenerze. Wybierając najlepszą matę musimy zwrócić na kilka ważnych czynników. A więc jaką matę do ćwiczeń wybrać, aby była najlepsza, jakie cechy powinna posiadać idealna mata? Idealna mata do ćwiczeń powinna być:

  • przystosowana do aktywności jaką wykonujemy,
  • jej wymiary powinny pasować do wymiarów naszego ciała (wzrost i masa ciała),
  • przystosowana do miejsca uprawiania aktywności,
  • mata powinna być antypoślizgowa,
  • łatwa w czyszczeniu,
  • łatwa w transporcie
  • trwała i wytrzymała (poleca się maty wykonane w PCV)

mata do ćwiczeń antypoślizgowa

Jaka mata będzie najlepsza do ćwiczeń fitness?

Maty do ćwiczeń poza grubością i materiałem z jakiego są wykonane różnią się także kolorem, producentem, a także, co ważne, sposobem składania. Najbardziej popularne są maty składane w rulon, które zna chyba każdy użytkownik siłowni. Mają one dodatkowe paski, by je zabezpieczyć przed rozwinięciem.

Maty do ćwiczeń w sklepie Decathlon zwijane są również w harmonijkę. Mata do ćwiczeń musi być antypoślizgowa. Powinna ona mieć zastosowane właściwości, które pozwolą na komfortowe ćwiczenia nawet jeśli spocą nam się ręce i nogi. Mata do ćwiczeń fitness i do ćwiczeń siłowych, powinna mierzyć około 173 do 183 cm długości i około 60cm szerokości, mile widziana jest również grubość maty około 1 cm.

mata do ćwiczeń

Jaką matę wybrać do ćwiczenia Jogi?

Mata do jogi powinna być lekka i cienka, mieć około 3-4 mm i ważyć nie więcej niż 2 kilogramy. Materiał, z jakiego są wykonane to najczęściej PCV, którego nie należy się obawiać, ponieważ producenci nie stosują do produkcji groźnych toksycznych materiałów.

Drugim najbardziej popularnym materiałem stosowanym do produkcji mat do ćwiczeń jest kauczuk. Jest to materiał naturalny, a więc już sam ten fakt sprawia, że jest często wybierany przez klientów sklepów sportowych. Należy pamiętać, że maty do ćwiczeń jogi wykonane z PCV są bardziej odporne na zniszczenia, kauczukowe zaś mniej. Częściej się rozrywają i bardziej na nich widać ślady użytkowania. Maty PCV z kolei są długowieczne.

Mata do jogi jest często mylona z matami do ćwiczeń funkcjonalnych, a różni się wymiarem, lekkością i grubością. Maty do jogi wykonane są w ten sposób, aby były przyczepne podczas wykonywania ćwiczeń. Ich antypoślizgowość znacznie poprawia komfort wykonywania ćwiczeń. Maty antypoślizgowe do ćwiczeń znajdziemy właściwie w każdym sklepie sportowym. Maty do ćwiczeń znajdziemy w sklepie Decathlon.

Maty do ćwiczeń jogi mają za zadanie przede wszystkim izolować ciało od podłoża. Joga to sport, który lubi naturę, jest też pewnym stylem życia, to też wiele z zajęć odbywa się na łonie natury. Przydaje się wówczas specjalistyczna mata do jogi. Mata do ćwiczeń, a mata do jogi różnią się od siebie i warto przyjrzeć się tym różnicom i wybrać najlepszą matę.

mata fitness

Jaką matę wybrać do ćwiczeń gimnastycznych?

Podczas, gdy wybieramy matę do ćwiczeń, wiemy już, że musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Jest to wybór łatwy i nie powinien sprawiać kłopotów, pod warunkiem, że zapoznamy się z informacjami, jaką matę do ćwiczeń wybrać. Kierujmy się również jakością. Wybierzmy producenta, który jest znany z dobrych opinii i jest polecany w rankingach producentów mat do ćwiczeń.

Mata do ćwiczeń gimnastycznych, powinna być przyczepna i również antypoślizgowa, tak jak w przypadku innych mat. Ważne, aby była odpowiedniej grubości i wielkości. Dlaczego? Dlatego, że mata musi nas chronić przed upadkami, kontuzjami podczas wykonywania ćwiczeń. To główny cel maty gimnastycznej. Maty gimnastyczne, to maty stabilne, sprawdzają się na różnych podłożach, również na powierzchni nieco nierównej i również w różnych pozycjach, takich jak pozycja siedząca, leżąca, a także sprawdzą się świetnie podczas rehabilitacji i zajęciach korekcyjnych.

Od maty gimnastycznej zależy wiele, więc warto zwrócić uwagę przy wyborze na podstawowe wymiary i grubość. Zależy od niej, bowiem, również nasze bezpieczeństwo i komfort podczas treningu. Warunkuje on też satysfakcję, a wygoda wpływa z kolei na motywację do ćwiczeń, której każdy z nas potrzebuje podczas uprawiania różnego rodzaju sportów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

12 − 5 =