jak nauczyć kota sikać do kuwety
Lifestyle

Jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety?

Przygarnięcie do swojego domu małego kotka, jest nie lada wyzwaniem, ale także dużą odpowiedzialnością, nie tylko za to małe stworzenie, ale i za swój dom. Koty, to zwierzęta domowe, które są indywidualistami, ale uwielbiają domowe zacisze. Zanim jednak dorosną i będą przystosowane do przestrzeni, w której żyją, trzeba wiele ich nauczyć. Najbardziej uporczywą czynnością jest nauczenie małego kota korzystania z kuwety.

Od czego zacząć naukę korzystania z kuwety?

Naukę korzystania z kuwety należy zacząć od początku, czyli od kiedy jest on malutki. Jeśli nie ma przy sobie mamy, z której mógłby brać przykład, to musimy sami go w fazie początkowej do kuwety wkładać po każdym posiłku, a także rano i wieczorem. Na początek ważne jest wypracowanie nawyku. Musimy być w tym konsekwentni, aby kociak wiedział, że to normalny nawyk, codzienność, jak u nas mycie zębów. Koty dość szybko pojmują nowe zasady, ale ważna jest tutaj nasza własna praca na tą umiejętnością.

Jak jeszcze można nauczyć korzystania z kuwety? Można go delikatnie nagradzać za wykonaną czynność, mile widziane są tu pieszczoty lub przysmaki, które nasz pupil uwielbia. Obserwujmy również naszego kociaka, za każdym razem, ilekroć rozgląda się za miejscem gdzie może załatwić swoje sanitarne potrzeby. Ważne są również nasze reakcje i zachowania. Na początek świetnym sposobem prócz pokazywania kuwety jest także grzebanie palcem w piasku lub żwirku, aby pokazać kotu naturalny odruch zakopywania odchodów. Pamiętajmy, że aby nauczyć małego kota korzystania z kuwety musimy się trochę postarać i wykazać cierpliwością, a na pewno nam się to opłaci.

jak nauczyć kotka korzystania z kuwety

Wybierz odpowiednią kuwetę dla kota

Na początek warto wybrać odpowiednią kuwetę. Ustawić ja w miejscu, gdzie chcemy, aby stała, a następnie wypełnić ją preparatem chłonącym, na przykład specjalnym żwirkiem, ważne jest by, utrzymywać kuwetę w czystości, ponieważ będą się w niej znajdować kocie odchody, zbyt długie przetrzymywanie ich w kuwecie, nie służy ładnemu zapachowi w mieszkaniu. Wybór kuwety dla kota jest ważny, ponieważ nasze zwierzątko będzie z nim obcować, i miło byłoby, gdyby kuweta była przyjazna dla naszego malutkiego kota. Kuwety mogą być otwarte, lub zamknięte.

Otwarta jest łatwa do czyszczenia, wystarczy zutylizować z niej żwirek i umyć pod bieżącą wodą. W przypadku kuwety zamkniętej, trzeba się troszkę bardziej napracować. Ważne tylko, aby nie miała ona zbyt wysokich progów, ponieważ nasz kociak, może się zniechęcić. A miejsce, które ma się stać dla niego naturalnym miejscem powinno być komfortowe i ułatwić korzystanie z niej. Podobnie jest ze żwirkiem. Żwirek, jest ważny, ponieważ to on chłonie mocz i odchody, a także zapachy pochodzące z odchodów. Żwirek może być z kolei zbrylający i niezbrylający, silikonowe, bentoninowe, oraz drewniane. Bardzo dobrze sprawdzają się żwirki silikonowe, ponieważ jest wygodny i wydajny.

jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety

Wybierz odpowiednie miejsce na kuwetę

Miejsce, w którym ma stać kuwetka, jest równie ważne, ponieważ dobrze byłoby ze względów estetycznych i higienicznych, aby nie stała ona w miejscu, gdzie przyjmujemy gości, lub spożywamy posiłki. Najlepszym miejscem jest więc łazienka. To w sumie dosyć naturalne, aby właśnie tam znalazło się miejsce na kuwetę naszego pupila. Koty, to zwierzęta wrażliwe, lubią mieć swoją przestrzeń, lubią mieć też prywatność. Doskonale również oddzielają zapachy, wyczuwają nieprzyjemne zapachy, to też nie można stawiać miski z jedzeniem blisko kuwety. To wszystko dlatego, że kot jest z natury zwierzęciem czystym i wrażliwym.

mały kot

Nauka korzystania z kuwety krop po kroku!

Aby nauczyć kota korzystania z kuwety, należy mu ją przede wszystkim pokazać. Naukę korzystania z kuwety możemy zacząć od:

  • zanoszenia pupila po posiłku do kuwety
  • zanoszenia go rano i wieczorem, konsekwentnie o stałych porach
  • przegrzebanie palcem żwirku w celu pokazania odruchu zakopywania odchodów
  • zanoszenie kotka do kuwety, kiedy wyraźnie widać, że tego potrzebuje
  • warto przenosić do kuwety odchody, by kot zauważył, że tam jest ich miejsce
  • ustawienie kuwety w odpowiedniej lokalizacji
  • usuwanie zapachu odchodów, regularne czyszczenie kuwety
  • nagradzanie pupila za załatwienie potrzeb w kuwecie

To główne czynności, które pomogą nam w nauce małego kota korzystania z kuwety. Pamiętajmy jednak, że sposoby nauki małego kota korzystania z kuwety są dwa. Albo kiedy naśladuje swoją matkę, albo kiedy nabiera nowych doświadczeń. Nie zawsze jednak jest możliwość, by młody kotek wzorował się na swojej mamie. To ważne, aby od samego początku wpajać im dobre nawyki, aby móc z przyjemnością dzielić swój dom z tymi wyjątkowymi czworonogami.

nauka kota

Jakich błędów unikać, ucząc kota korzystania z kuwety?

Większość kociaków, uczy się korzystać z kuwety obserwując swoją mamę. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości odpowiedzialność za naukę małego kota korzystania z kuwety spoczywa na nas, jako właścicieli zwierzaka. Jeśli nauczymy korzystać z kuwety naszego kota unikniemy nieprzyjemnych sytuacji związanych z estetyką i higieną, a także pozwolimy sobie uniknąć niepokoju i stresu.

Jeśli jesteśmy laikami w przeprowadzaniu szkolenia korzystania z kuwety, to warto zaczerpnąć wiedzy, które dają nam książki, blogi i poradniki. Aby uniknąć błędu podczas szkolenia. Jakich błędów unikać, zatem, aby szkolenie młodego kota przebiegło w sposób naturalny i miły zarówno dla pupila, jak i dla nas:

  • nie dopuszczajmy, aby kuweta była brudna
  • nie zmieniajmy żwirku
  • unikajmy kar, jeśli znajdziemy odchody w innym miejscy niż kuweta przenieśmy odchody do kuwety
  • nie używajmy agresywnych ruchów i działań

Aby młody kot nauczył się korzystania z kuwety należy wykazać się cierpliwością, nigdy załatwianie potrzeb fizjologicznych zwierzęcia, nie powinno się wiązań i być kojarzone z jakimkolwiek stresem. Łatwo jest popełnić błąd w procedurze, jeśli nie jesteśmy dostatecznie konsekwentni i cierpliwi. Niestety zwierzę nie jest niczego świadome i to naszym zadaniem jest go nauczyć odpowiednich nawyków. W innym wypadku nie możemy się spodziewać spektakularnych efektów.