Lifestyle

Kefir i maślanka – zdrowie w szklance!

Delikatnie kwaskowaty kefir i orzeźwiająca maślanka to produkty, które (choć są zaliczane do grupy nabiałowej) znacznie różnią się składem, zastosowaniem oraz przede wszystkim smakiem. Czym wyróżniają się wśród innych napojów bazujących na mleku? Czy maślankę i kefir warto włączyć do swojej diety, a jeśli tak, to dlaczego? Sprawdzamy!

 

Czym się różni maślanka od kefiru?

Zarówno maślanka, jak i kefir pochodzą z tego samego produktu – mleka, dlatego zaliczane są do kategorii nabiałowej. Jednak sposób ich produkcji sprawia, że mają nie tylko różne smak i skład, ale są także inaczej wykorzystywane w kuchni. Mająca delikatnie słodki smak maślanka powstaje w wyniku wyodrębnienia tłuszczu (masła) ze śmietany, a kwaskowaty kefir jest efektem procesu fermentacji mleka, w której biorą udział pożyteczne bakterie.

Ten różnorodny sposób powstawania sprawia, że każdy z produktów charakteryzuje się innymi właściwościami oraz zawartością ważnych dla organizmu składników. Kefir zawiera wiele witamin (A, D, K oraz z grupy B), aminokwasów oraz istotnych minerałów, takich jak wapń, magnez i fosfor. Z kolei maślanka to nieocenione źródło witamin, makro- i mikroelementów (sód, cynk, żelazo, potas) oraz lecytyny – mieszaniny różnych związków pozytywnie wpływających m.in. na poprawę pamięci, koncentrację oraz kontrolę cholesterolu.

Kefir idealny nie tylko do picia

Przyjemnie kwaskowaty w smaku kefir świetnie nadaje się do przygotowania napojów ze zmiksowanymi owocami, doskonale orzeźwiającymi w upalne letnie popołudnia. Po schłodzeniu kefir jest również częstym składnikiem śniadań, a z dodatkiem ziaren, orzechów, owoców lub płatków owsianych może stanowić sycący i pożywny posiłek – wprost idealny na początek aktywnie spędzanego dnia. Kefir jest również częstym składnikiem marynat mięsnych, zwłaszcza tych stosowanych do delikatnego drobiu. Z uwagi na walory produktu udka czy filety zyskują większą soczystość oraz głębszy aromat. Dodaje się go również do większości słodkich lub pikantnych chłodników, różnorodnych dipów, a nawet naleśników. Nieduże ilości kefiru są używane także do przygotowania deserów i ciast, np. chrupiących racuchów, placuszków, muffinek oraz babek piaskowych.

Do czego można wykorzystać maślankę?

W wielu domach maślanka jest bardzo popularnym produktem i bywa spożywana zarówno solo, jak i w postaci koktajlu owocowego. Wykorzystywana jest także jako składnik różnych słodkich i wytrawnych potraw. Warto wprowadzić ją na stałe do swojego menu, ponieważ jest nie tylko lekkostrawna, ale również niskokaloryczna, a jej dodatek do ciast sprawia, że stają się one odpowiednio wilgotne, delikatne oraz po prostu dużo smaczniejsze. Maślanka może również służyć jako zagęstnik sosów oraz zup, takich jak żurek, ziemniaczana lub tradycyjna jarzynowa. Często stosuje się ją do przyrządzenia śniadaniowych placuszków, naleśników oraz drożdżowych wypieków, dzięki którym stają się chrupiące i niezwykle aromatyczne.