Lifestyle

Koszulki strażackie – profesjonalna odzież dla OSP

W Polsce działa blisko 16 tysięcy remiz Ochotniczej Straży Pożarnej, a w niektórych województwach na każdy milion mieszkańców przypada około 700 jednostek. Co więcej, liczba strażaków-ochotników stale rośnie. To z kolei sprawia, że organizacja pracy poszczególnych remiz staje się coraz bardziej wymagającym zadaniem – zwłaszcza pod względem logistycznym. Jednym z czynników, które mogą okazać się źródłem największych problemów, jest kwestia zaopatrzenia strażaków w odpowiednią odzież. Koszulki i pozostałe elementy odzieży strażackiej mają duże znaczenie dla skuteczności strażaków. Co należy o nich wiedzieć?

Wyposażenie i odzież dla strażaka – które elementy są najważniejsze?

Wyposażenie strażaka ma duże znaczenie z kilku względów. Pierwszy i najistotniejszy to z całą pewnością ochrona przed płomieniami, toksycznymi gazami i chemikaliami lub spadającymi przedmiotami. Drugi – zapewnienie ochrony termicznej. Trzeci, równie ważny, to identyfikacja ochotnika z jego jednostką.

Do najważniejszych elementów wyposażenia i umundurowania strażaka możemy zaliczyć:

  • hełm (spełniający odpowiednie normy i zapewniający niezawodną ochronę podczas akcji);
  • rękawice (ich najważniejsza cecha to odporność na ogień oraz agresywne substancje chemiczne);
  • buty (muszą być wodo- i ognioodporne; powinny też stabilizować stopę);
  • środki ochrony osobistej (m. in. maski przeciwgazowe);
  • odzież dla strażaka (spodnie, koszulki, bluzy, kurtki, czapki itp.).

Koszulki strażackie. Jakie wymagania powinny spełniać?

Koszulki strażackie to element ubioru, który często jest uznawany za najmniej ważny. Chociaż rzeczywiście w mniejszym stopniu rzutuje on na skuteczność i bezpieczeństwo strażaka, to przy wyposażaniu jednostki nie należy o nim zapominać. Wybierając koszulki, warto zwrócić uwagę na:

  • jakość materiału (powinien być trwały i wygodny oraz zapewniać dobrą oddychalność);
  • krój (prosty i funkcjonalny);
  • identyfikacja jednostki i formacji (poza napisem straż, koniecznie powinny one zawierać aplikacje przypisane do konkretnej remizy – jako – nadruk fabryczny lub naszywki).

Koszulki strażackie mogą być elementem zarówno umundurowania, jak i odzieży codziennej, dlatego powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej remizy. Na rynku dostępne są również koszulki z nadrukami w żartobliwy lub bardziej poważnymi nadrukami nawiązującymi do profesji strażaka.

Bluzy strażackie i pozostałe elementy ubioru. Gdzie je zamówić?

Przy wyborze dostawcy bluz strażackich i koszulek warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość asortymentu, ale też jego różnorodność. Na https://www.barnabee.pl/ można kupić m.in. naszywki na zamówienie z emblematami danej jednostki, czapki oraz koszulki (w tym te, które z powodzeniem można wręczyć strażakowi-ochotnikowi jako prezent). W jednym miejscu możemy zaopatrzyć się w potrzebne elementy, które dodatkowo mogą zostać spersonalizowane pod naszą jednostkę.