Dom i wnętrze

Stolarka aluminiowa — co wykorzystasz w domu?

Systemy drzwi i okien to jedne z najważniejszych elementów służących do wykończenia domu. W innym wypadku budynek byłby tylko podziurawioną bryłą, która nie zapewnia zbyt dużej ochrony przed zimnem oraz wiatrem. Jakie elementy stolarki aluminiowej warto wykorzystać w domu i dlaczego powinniśmy to robić?

Czym jest stolarka aluminiowa?

Stolarka aluminiowa to pojęcie, które przyjęło się w języku potocznym do określenia drzwi oraz okien wykonanych z aluminium. Z czysto technicznej perspektywy jest to nazwa nieodpowiednia. Systemy drzwi i okien z aluminium powinno się nazywać ślusarką aluminiową. Jednak popularność terminu, jakim jest stolarka aluminiowa, sprawia, że raczej się to nie zmieni.

Jak można wykorzystać stolarkę aluminiową?

Stolarka aluminiowa może zostać szeroko wykorzystana w trakcie wykańczania domu. Należą do niej nie tylko wspomniane wcześniej drzwi i okna, ale też rolety, bądź fasady. Z tego powodu można zdecydować się na zastosowanie w swoim domu kompletu drzwi i okien aluminiowych. Czy to dobra decyzja? Wiele zależy od estetyki wybranych rozwiązań.

Drzwi aluminiowe raczej nie są najlepszym wyborem od strony estetycznej w domu. Dlatego częściej spotkamy je w różnych firmach i magazynach, gdzie potrzebne jest solidne zamknięcie budynku. Okna z drugiej strony mogą być już naprawdę świetnym wyborem, podobnie jak rolety aluminiowe.

Cechy charakterystyczne stolarki aluminiowej

Do rzeczy, które charakteryzują stolarkę aluminiową, trzeba z pewnością zaliczyć właściwości izolacyjne elementów z tego materiału. Zapewnia ona świetne wartości izolacji, dzięki czemu dom jest dużo bardziej efektywny energetycznie i potrzebuje mniej paliwa do skutecznego ogrzania. Dzięki temu drzwi aluminiowe często stosuje się też jako drzwi przeciwpożarowe.

Oprócz tego aluminium to materiał bardzo solidny, który pozwala na stworzenie trudnych do sforsowania konstrukcji. Mowa tu o oknach antywłamaniowych, czy drzwiach, które mają spełniać dokładnie takie samo zadanie.