Dom i wnętrze

Paleciak elektryczny prowadzony lub z masztem – który wybierzesz?

Nie jest żadnym sekretem, iż właściciele firm oraz magazynów starają się w maksymalny sposób zadbać o wydajność w miejscu pracy. W tym celu decydują się na nowoczesne rozwiązania – optymalne wyposażenie i zagospodarowanie przestrzeni, dobór jak najlepszych systemów magazynowania, a tam, gdzie to możliwe – stawianie na mechanizację. Jakie znaczenie dla Twojej firmy może mieć paleciak elektryczny? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Nowoczesne modele paleciaków

Co widzisz przed oczyma, gdy słyszysz hasło „paleciaki„? Prawdopodobnie niewielkie, obsługiwane ręcznie wózki, które służą do przewożenia palet na nieduże odległości. Ale prawda jest taka, że elektryczne, nowoczesne wózki paletowe to znacznie więcej.

Ich największym atutem jest, przede wszystkim, brak konieczności ciągnięcia wózka paletowego. Elektryczny napęd, zapewniany przez wymienny ładowany prądem akumulator zapewnia zarówno:

 • mechaniczny proces unoszenia wideł,
 • możliwość jazdy bez konieczności wykorzystania siły fizycznej operatora,
 • w przypadku wózków paletowych elektrycznych z podestem także wygodne przemieszczanie się operatora wraz z urządzeniem,
 • znacznie większy udźwig niż w przypadku paleciaków ręcznych.

Oznacza to, że do obsługi paleciaka elektrycznego nie jest konieczne użycie siły, a same wózki zapewniają szybki i łatwy transport palet.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem elektrycznego wózka paletowego?

Jak większość urządzeń, wózki paletowe mogą różnić się między sobą wieloma cechami i parametrami, dlatego wybierając konkretne urządzenie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim należy się zatrzymać i zastanowić nad:

 • modelem urządzenia – czy ma to być paleciak elektryczny prowadzony czy raczej elektryczny wózek paletowy z masztem,
 • parametrami (które również uzależnione są od modelu). Chodzi o: udźwig, wysokość podnoszenia oraz maksymalna prędkość jazdy,
 • wydajnością sprzętu – w tym m.in. nad tym ile wózek paletowy będzie w stanie przepracować po naładowaniu baterii i czy będzie to wystarczające w porównaniu do oczekiwań,
 • jakością wykonania urządzenia – im lepsza jakość wykorzystywanych części oraz komponentów, tym dłuższa przewidywana żywotność urządzenia,
 • tym, kto będzie obsługiwał wózek paletowy. Nie każdy wie, ale elektryczne paleciaki są zaliczane do pojazdów podnośnikowych z napędem mechanicznym. Oznacza to, że do ich obsługi, podobnie jak w przypadku np. wózków widłowych elektrycznych, wózków spalinowych lub wysokiego składowania, konieczne jest posiadanie uprawnień na wózki widłowe.

Oczywiście ostatnim elementem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę jest stosunek ceny do wszystkich powyżej wymienionych kryteriów (poza obsługą wózka paletowego). Cena paleciaka powinna być adekwatna do jego umiejętności, możliwości technicznych a także stanu technicznego.

Wózki paletowe elektryczne z certyfikatem

Dla bezpieczeństwa zakupu, jak i samego użytkowania wózków jezdniowych konieczne jest wybieranie sprzętów ze sprawdzonych źródeł. Przede wszystkim mając na względzie dobrą markę maszyn, która gwarantuje lepszą jakość wykonania i bardziej zaawansowane, nowoczesne technologie zastosowane do wykonania pojazdów. I choć lepsza jakość wiąże się zazwyczaj z wyższą ceną, to oznacza ona jednocześnie lepszą żywotność wózków paletowych.

Warto decydować się jednak na zakup wózków od producenta lub też ze sprawdzonego składu wózków widłowych – tylko wtedy można mieć gwarancję, że wózek paletowy jest w 100% sprawny technicznie i oryginalny.

Wózek elektryczny niezbędny w transporcie wewnętrznym

Od tego jaki elektryczny wózek paletowy wybierzesz, zależy to z jakimi zadaniami sobie poradzi. Im bardziej zaawansowane i lepiej wyposażone wózki paletowe – tym lepsza będzie ich wydajność a także prezentowane w trakcie pracy możliwości.

Wózki paletowe elektryczne prowadzone są niezwykle wygodne w obsłudze i wpasowują się nawet w niewielką szerokość korytarza roboczego. Z łatwością poruszają się po zakrętach i mogą transportować ładunki o wadze nawet 2-3 ton. Jednak wciąż tym, co ogranicza tego typu pojazdy jest jeden z parametrów, który bywa kluczowy w przypadku składowania ładunków na wyższych regałach – czyli maksymalna wysokość podnoszenia. Dla paleciaków elektrycznych wynosi ona zazwyczaj maksymalnie do 50-100 cm.

Jeśli zatem potrzebujesz niewielkiego urządzenia, które przy niskiej cenie lepiej poradzi sobie w magazynach średniego składowania i będzie w stanie manewrować paletami towarem na wysokości większej niż 1 metr, wybierz wózek paletowy elektryczny z masztem. Tego typu paleciak, choć nadal wymaga prowadzenia za dyszel, wyposażony jest w maszt ułatwiający mu unoszenie towarów dostosowane do potrzeb.

Jak napędzane są elektryczne wózki paletowe?

Wózki paletowe elektryczne napędzane są energią elektryczną pochodzącą z ładowanego akumulatora – inaczej baterii. Zazwyczaj tego typu baterie są wymienne i można je montować oraz demontować, jednak nie zawsze jest to konieczne.

Akumulatory mają różne pojemności, a od pojemności zależy to, na jak długą pracę pozwala bateria. W większości przypadków, naładowana w pełni bateria umożliwia poradzenie sobie z rozładunkiem, załadunkiem i ogólnym transportem towaru w trakcie całej jednej zmiany. Następnie należy zaparkować wózek w bezpiecznym miejscu i przejść do ładowania baterii.

Wykorzystywany w wózkach podnośnikowych akumulator zapewnia im nie tylko wygodną możliwość pracy wewnątrz budynków, ale również szereg udogodnień – takich jak:

 • niskie koszty eksploatacyjne,
 • łatwy i bezpieczny sposób ładowania baterii,
 • cicha, wygodna praca,
 • brak emisji spalin do otoczenia.

A jeśli do transportowania towarów w magazynie potrzebujesz elektryczne wózki, które będą bardziej wydajne, sprawdź w ofercie producentów:

Wszystkie te urządzenia, które posiadają akumulator wykorzystywać można w magazynie czy na innego typu zamkniętych obiektach, wymagających dużej wysokości podnoszenia oraz transportu palet.