Zdrowie i uroda

Zdrowie psychiczne w czasach popandemicznych

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Koronawirus zaatakował w sposób nagły, podstępny i niezwykle skuteczny, uderzając zarówno w naszą sferę fizyczną jak i psychiczną. Nowa pandemiczna rzeczywistość w której samotność i jej skutki odegrały jedną z głównych ról, destrukcyjnie wpłynęła na życie całych społeczeństw.

Trudny czas niejako przymusowej izolacji i niekończących się kwarantann zmusił nas do zmierzenia się z samotnością, która w wielu przypadkach uaktywniła szereg innych, nieprzepracowanych do tej pory problemów z zakresu zdrowia psychicznego. Z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia stacjonarnych sesji terapeutycznych w trakcie trwania pandemii, receptą okazał się nowy format psychoterapii online, który choć początkowo miał przeciwko sobie wielu sceptyków wśród naukowców oraz samych pacjentów, finalnie zyskał pełne zaufanie społeczne podparte badaniami na temat jego skuteczności.

Czym jest psychoterapia online?

Terapia online to po prostu sesja terapeutyczna, którą odbywa się w sieci dzięki możliwościom oferowanym przez obecną technologię. Jeśli posiadamy urządzenie wyposażone w kamerę z możliwością podłączenia do internetu, tj. przykładowo komputer, smartfon lub tablet, jedyne co musimy zrobić to umówić się na wizytę online i połączyć na wideoczacie z wybranym terapeutą za pomocą jednej z wielu aplikacji z których jak pokazują statystyki, najczęściej wybieraną przez pacjentów jest Skype, Messenger, Zoom oraz Whatsapp.

Obecnie na rynku działają dziesiątki serwisów oferujących psychoterapię online, a konkurencji wciąż przybywa, tym samym pozytywnie wpływając na podniesienie jakości oferowanych usług i co równie ważne – dając możliwość relatywnie szybkiego umówienia terminów spotkania dla zainteresowanych tym formatem leczenia.

Czy terapia online jest droższa od wizyty w placówce?

Ceny samej usługi psychoterapii online i jej tradycyjnej, stacjonarnej formy co do zasady nie różnią się w sposób, który może stać się determinantem przy wyborze danej formuły spotkania. Nie mniej, powinniśmy pamiętać, że terapia online pozwoli nam zaoszczędzić na opłatach związanych z dojazdami do ośrodka w którym odbywają się sesje i ponadto zyskać sporo cennego czasu, który na wspomniane dojazdy zwyczajowo musimy przeznaczyć.

O czym należy pamiętać decydując się na psychoterapię online?

Przede wszystkim powinniśmy rozważać wybór tylko tych serwisów, które zatrudniają certyfikowanych terapeutów, a ponadto ich staż na rynku jest na tyle długi, że mogą pochwalić się szeregiem transparentnych referencji od osób, które realnie z ich usług skorzystały i co najważniejsze – znalazły tam oczekiwaną pomoc. Jednym z najstarszych i godnych zaufania tego typu miejsc w sieci jest trzymsie.pl, który od momentu powstania stawia na współpracę tylko z najlepszymi specjalistami oraz nieustannie rozwijaj sam portal, czyniąc go coraz bardziej innowacyjnym i przyjaznym w obsłudze.

Jak mówi Piotr Chełchowski Co-Founder centrum terapii online, trzymsie.pl:

„Jesteśmy na rynku od samego początku, a naszą niezmienną misją pozostało zapewnienie pomocy pacjentom w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej o najlepiej udokumentowanej naukowo skuteczności. Równie ważnym celem, który postawiliśmy sobie na początku naszej drogi było dotarcie z naszymi usługami do wszystkich potrzebujących – w szczególności tych, którzy zamieszkując tereny podmiejskiej, nie mieli szansy podjęcia leczenia z uwagi na brak dostępu do placówek jak i samych specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego”.

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy terapeuty?

Sfera psychiczna i fizyczna nieustannie się przeplatają – kiedy jedna z nich pozostaje zaburzona, niemożliwym jest cieszenie się pełnią zdrowia. Jeśli czujemy się nieszczęśliwi w sposób z którym nie jesteśmy sobie w stanie sami poradzić, w trybie pilnym poszukajmy specjalisty, stawiając tym samym pierwszy krok w kierunku rozwiązania naszych problemów.

Szeroka dostępności terapii online oraz jej potwierdzona skuteczność sprawiają, że decyzja o podjęciu leczenia może być łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki pojawieniu się tego formatu leczenia, czas oczekiwania na wizytę również uległ wyraźnemu skróceniu.

Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne, które podobnie jak życie, mamy tylko jedno.