Zdrowie i uroda

Czym objawia się uzależnienie od leków?

Uzależnienie od leków, które inaczej nazywane jest lekomanią to stan spowodowany zbyt długim przyjmowaniem leków, które mają właściwości uzależniające. Jest ono równie niebezpieczne jak narkomania, czy alkoholizm i zdecydowanie wymaga odpowiedniego leczenia.

Uzależnienie od leków, które inaczej nazywane jest lekomanią to stan spowodowany zbyt długim przyjmowaniem leków, które mają właściwości uzależniające. Jest ono równie niebezpieczne jak narkomania, czy alkoholizm i zdecydowanie wymaga odpowiedniego leczenia.

Najczęściej uzależnienie powodują takie środki, jak: leki nasenne i uspokajające, preparaty przeciwbólowe, suplementy diety, leki przeciwdepresyjne czy substancje odchudzające. Trzeba wiedzieć, że substancje, które są zawarte w tych środkach zaburzają procesy życiowe zachodzące w organizmie człowieka. Ich przyjmowanie w nadmiarze przez długi czas może wpływać na człowieka negatywnie.

Uzależnienie od leków u większości osób wywołuje określone objawy fizyczne oraz psychiczne. Bardzo często można również zaobserwować zmianę zachowania uzależnionego człowieka. W momencie, gdy uzależniony nie przyjmie konkretnej substancji z reguły zaczyna odczuwać bardzo niekomfortowe doznania, które przypominają zespół abstynencyjny. Może pojawić się drażliwość, pogorszenie nastroju czy koncentracji, a także zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego czy układu krążenia uzależnionego.

Na ten moment nie da się wskazać konkretnych przyczyn rozwoju lekomanii. Jednak przeprowadzone badania pozwoliły na poznanie czynników, które predysponują do rozwoju tego typu uzależnienia. Można do nich zaliczyć na przykład alkoholizm. Zauważono, że osoby, które nadużywają alkoholu bardzo często w nadmiarze przyjmują różnego rodzaju leki, takie jak na przykład opioidy czy barbiturany. Dodatkowo uzależnienie od leków bardzo często dotyczy również osób z problemami psychicznymi.

Jak rozpoznać osobę uzależnioną od leków?

Przede wszystkim osoba, która jest uzależniona od leków przyjmuje ich coraz większe dawki, a także przez dłuższy czas niż wskazują zalecenia. Ponadto można zauważyć, że u lekomanów dochodzi do zwiększonej tolerancji leku. Oznacza to, iż dawki, które na początku pomagały danej osobie przestały być wystarczające i konieczne jest ich zwiększenie.

W momencie, gdy uzależniony odstawi lek dochodzi do natychmiastowego oraz gwałtownego wzrostu, a także nasilenia objawów, na które dany lek został przepisany. Sprawia to, że danej osobie bardzo ciężko jest odstawić daną substancję, gdyż czuje się źle, często nawet jeszcze gorzej niż w momencie rozpoczęcia jego przyjmowania.

Kolejnym charakterystycznym objawem lekomanii jest to, że uzależniony przeznacza bardzo dużo czasu, pieniędzy oraz energii na zdobycie leków. Czasem nawet próbuje zdobyć substancje nielegalnie.

Tak jak inne uzależnienia lekomanię można i należy leczyć. Ważne jest to, aby nałóg rozpoznać jak najszybciej i wdrożyć najlepsze leczenie. Bardzo dobrym pomysłem może okazać się indywidualnie dobrana terapia uzależnień. Warszawa to miasto, gdzie ośrodków świadczących takie usługi jest bardzo dużo. Warto wybrać taki, który będzie stosunkowo niedaleko miejsca zamieszkania. Dodatkowo przed dokonaniem wyboru ośrodka należy sprawdzić, czy pracuje tam doświadczony i empatyczny personel. Leczenie uzależnienia od leków to często ciężki i długi proces, jednak warto się go podjąć, aby wygrać z nałogiem.