Dom i wnętrze

Zielone ściany jako sposób na poprawienie jakości powierzchni biurowych

Żywa roślinność podnosi poziom komfortu użytkowników powierzchni biurowych i wpływa na efektywność w miejscu pracy. Jest ważnym elementem aranżacji i wizerunku firmy, która dba o zdrowie i samopoczucie pracowników. Nic dziwnego, że zielone ściany wypełnione roślinami zyskują coraz większą popularność w biurach w Polsce i na świecie.

Kontakt z naturą i zielone otoczenie pozytywnie działają na zdrowie człowieka, zarówno fizyczne, jak i na jego kondycję psychiczną – potwierdzają to liczne badania. W ostatnich latach zbadano także, jak na samopoczucie pracowników biurowych działa żywa roślinność wprowadzona do wnętrza. Komfort przebywania w biurze wypełnionym roślinami jest zdecydowanie wyższy, co wynika jednoznacznie m.in. z badań przeprowadzonych przez 4Nature System, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC i Politechniką Śląską. Poza zmianami w estetyce otoczenia, zmieniają się także panujące w nim warunki: jakoś powietrza i wilgotność. Sama obecność zielonego koloru w dużej ilości ma znaczenie, ponieważ oddziałuje kojąco – odpoczywa nasz wzrok, odpoczywa umysł. Finalnie zaaranżowanie powierzchni biurowych z wykorzystaniem żywej roślinności może zmienić postrzeganie firmy przez pracowników. W konsekwencji zmienia więc także wizerunek organizacji na rynku i tym samym – przyciąga aplikujące talenty, których wymagania wobec pracodawców rosną.

Jak wprowadzić żywą roślinność i poprawić jakość biura?

Chociaż świadomość walorów estetycznych i funkcjonalnych zieleni w aranżacji powierzchni biurowych się zmienia, wciąż mamy jej w organizacjach zbyt mało. Zbyt późno inwestorzy myślą też o jej wprowadzeniu i w efekcie zastosowanie rozwiązań systemowych, ekologicznych i oszczędnych staje się trudniejsze w realizacji. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych ilości żywych roślin, bo uwzględnienie ich jeszcze na etapie projektu, rozwiązuje m.in. kwestię późniejszej pielęgnacji i ponoszonych przez najemców kosztów utrzymania. Jak to zrobić, by w biurze znalazła się optymalna ilość zielonej roślinności, a więc taka, która przyniesie faktyczne korzyści dla pracowników w zakresie wilgotności i jakości powietrza? Jak połączyć duże powierzchnie wypełnione roślinami bez jednoczesnej utraty powierzchni użytkowej przeznaczonej na stanowiska pracy lub wyposażenie? Rozwiązaniem są konstrukcje wertykalne: efektowna ściana pokryta roślinnością lub mobilna zielona ściana, której lokalizację możemy zmieniać w zależności od potrzeb. Zielone ściany w biurze – estetyczne i funkcjonalne. Najwięcej roślin pozwalają wprowadzić do aranżacji technologie ogrodów wertykalnych np. produkowanych przez firmę 4Nature System. Można je zastosować niemalże w każdym miejscu powierzchni biurowej. W lobby i otoczeniu recepcji, czyli tam, gdzie klient lub kontrahent pojawia się w pierwszej kolejności, więc również tam, gdzie liczy się pierwsze wrażenie. W korytarzach, które prowadzą do gabinetów, jeśli biuro ma układ gabinetowy i we wszystkich przestrzeniach wspólnych. Ściana z mchu będzie minimalistyczną, ale efektowną dekoracją sali konferencyjnej lub kameralnej sali spotkań. W końcu zasadniczym miejscem, gdzie powinna znaleźć się żywa roślinność jest bezpośrednie otoczenie pracowników, a więc sąsiedztwo ich stanowisk pracy.

Ściany z roślin w open space – jak to zrobić?

Chociaż powierzchnie open space mają swoich zwolenników i przeciwników wciąż pojawiają się w biurach. Uzasadnieniem jest nie tylko ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni (bez ścianek działowych), ale też możliwość szybkiej komunikacji, spontanicznej wymiany opinii i pomysłów między pracownikami oraz pracy zespołowej. W ostatnich latach projektanci planują też wnętrza elastyczne, a więc takie, które mogą zmieniać swoje funkcje w zależności od potrzeb – służyć zarówno do aktywności indywidualnych, jak i działania w grupie. Jak wprowadzić wertykalne konstrukcje w takim wariancie aranżacji? Mobilna zielona ściana, to dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie nie chcemy dzielić przestrzeni typowymi przegrodami – ani ścianami g-k, ani nawet przeszkleniami. Wertykalne systemy 4Nature System mają formę lekkich instalacji na kółkach z pojemnikami na rośliny, niektóre wersje łączą tez funkcjonalności ścianki, stojaka na rośliny i regału – z elementami na przechowywanie. Można z ich pomocą wydzielić część dla pracowników z większej powierzchni, podzielić poszczególne stanowiska lub stworzyć dystans między biurkami w pokoju.

Lepsze powietrze, wilgotność, akustyka i design

Żywe rośliny to naturalne oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Pomieszczenie wypełnione roślinami ma także lepszą akustykę. Pracownicy biur, w których zastosowano zieleń są bardziej usatysfakcjonowani, produktywni i lepiej się koncentrują. Wykończenie wnętrza z roślinnością jest eleganckie i jednocześnie przytulne. Dlatego stanowią nie tylko doskonałe narzędzie aranżacji, ale też zajmują ważne miejsce w budowaniu pozytywnego postrzegania firmy.