Ogród

Ogród wertykalny — czyli ściany pełne zieleni

Ogrody wertykalne cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością. I właściwie nie ma w tym nic dziwnego — są bardzo efektowne i stanowią ciekawą ozdobę budynków i wnętrz. Czy założenie takiego ogrodu ściennego jest trudne? Jak można to zrobić?

Czym jest ogród wertykalny?

Ogród wertykalny to nic innego, jak pionowa instalacja roślinna. To oczywiście w dużym skrócie, ponieważ takie ogrody mogą mieć wiele odsłon. W skład zielonej ściany mogą wchodzić różne gatunki roślin o zróżnicowanych kolorach i wyglądzie. W ogrodzie wertykalnym szczególnie dobrze sprawdzają się rośliny pnące.

Główną funkcją takich ogrodów jest przede wszystkim dekoracja budynków oraz wnętrz. Zielony ogród ścienny prezentuje się bowiem niezwykle efektownie i jest wspaniałą ozdobą.

Zakładanie ogrodu wertykalnego

Założenie ogrodu wertykalnego to wbrew pozorom wcale nie taka trudna sprawa. Mogłoby się wydawać, że zielona ściana musi być porośnięta roślinnością, która pnie się bezpośrednio na niej. Nic bardziej mylnego! Ogród wertykalny tworzy się ze specjalnych modułów. Można je dowolnie ze sobą łączyć, tworząc kompozycje o dowolnej wielkości. Każdy taki moduł wyposażony jest w kilka wgłębień będących miejscem na doniczki. Jedyne co trzeba więc zrobić to wybrać rośliny i umieścić je wewnątrz. Prócz klasycznych modułów do montażu na ścianie, na rynku dostępne są także mobilne ściany na kółkach, które można swobodnie przemieszczać.

Doskonałą alternatywą dla klasycznych ogrodów wertykalnych są zielone ściany z mchu. Obecnie cieszą się one bardzo dużą popularnością. Takie dekoracje tworzy się na prywatne zamówienie. Sposób ich montażu zależny jest od tego, jaką dekorację wybierzemy.

Gdzie sprawdzą się ogrody wertykalne?

Ogrody wertykalne będą wyglądać świetnie właściwie wszędzie. Fantastycznie sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Dzięki temu, że systemy modułowe są łatwe w montażu, można zainstalować je na niemal każdej ścianie. Co najważniejsze, taki domowy ogród wertykalny nie jest inwazyjny i nie tworzy ryzyka uszkodzenia domowych ścian. Wertykalny ogród to także doskonały pomysł na dekorację balkonu, tarasu, a nawet części fasady domu.

A co z zieloną ścianą? Taka ozdoba skomponowana z indywidualnie wybranych roślin stworzy wspaniały klimat w domu. To doskonały wybór zarówno do wnętrz urządzonych w stylu boho, eklektycznym, czy rustykalnym, jak i takich, w których rządzi klasyka lub nowoczesny wystrój. Zielona ściana z mchu genialnie sprawdzi się z kolei przede wszystkim w łazience. I to nie tylko z powodów estetycznych, a przez klimat sprzyjający tej roślinie.