Dom i wnętrze

Wybieramy zlewy granitowe. Co wziąć pod uwagę przed zakupem wymarzonego zlewozmywaka?

Zakup zlewu wydaje się być sprawą banalną. Niestety to tylko pozory. Zlewozmywaki różnią się między sobą nie tylko rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, ale również wielkością czy ilością komór, a także stylem. Przed wyborem, powinieneś przemyśleć wszystkie aspekty, tym bardziej że jest to inwestycja, która może odmienić wygląd, a nawet funkcjonalność Twojej kuchni. Czytaj dalej, a dowiesz się, co trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem zlewozmywaka do kuchni!

Jak dobrać rozmiar zlewu?

Dobór idealnych rozmiarów zlewu jest szczególnie ważny, jeśli kupujemy zlewozmywaki do już istniejącego blatu (i wycięcia), np. podczas odświeżania kuchni i wymiany zlewu na nowy. W takim przypadku najlepiej zmierzyć aktualnie zainstalowany zlewozmywak.

Jeśli nie posiadasz starego zlewozmywaka, pomiary rozpocznij od sprawdzenia długości otworu w blacie, lub długości mebla (mierząc wewnątrz), jeśli nie masz jeszcze (albo już) blatu. Pamiętaj przy tym, że zlewozmywak musi być minimum 5 cm węższy od długości szafki!

Kolejna sprawa to głębokość blatu. Ten pomiar rozpocznij od tylnej krawędzi ku przodowi. Szerokość zlewozmywaka powinna być dobrze dopasowana i wyśrodkowana w szafce. Podczas wykonywania pomiarów zwróć uwagę na to, że różne zlewy granitowe, w różnych stylach, mogą zajmować często dodatkową powierzchnię, w końcu zlewy to nie tylko sama misa, ale również ociekacz, kołnierz itp.

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem podczas pomiaru jest głębokość samej misy. Wiadomo, że jeśli jesteś osobą, która uwielbia dużo gotować, możesz potrzebować miejsca, w którym bez problemu zmieścisz duże garnki czy patelnie. Jednak nie zapominaj o tym, że głębokość umywalki i położenie odpływu mogą mieć wpływ na ilość miejsca dostępnego pod zlewem, co może być szczególnie ważne, jeśli chcesz w tym miejscu np. zainstalować system filtracji lub trzymać pod ręką środki czystości, albo umieścić kosze do segregacji odpadów.

Idealna ilość komór

Zacznijmy od tego, że tak naprawdę nie istnieje coś takiego, jak „idealna ilość komór”. Dlaczego? Otóż dlatego, że „idealna” ilość komór zależy tylko i wyłącznie od preferencji użytkownika zlewu.

Najczęściej spotykane konfiguracje zlewozmywaków to:

  • Zlewozmywaki jednokomorowe — doskonałe rozwiązanie w przypadku kuchni niewielkich rozmiarów, choć nie tylko… Zlewozmywaki stalowe jednokomorowe najczęściej posiadają bardzo głęboką komorę, dzięki czemu bez problemu pomieścisz w niej większe naczynia, a sam zlew nie będzie zajmował wówczas dużego obszaru na blacie.

  • Zlewozmywaki półtorakomorowe — super rozwiązanie gdy jedna misa to za mało, a dwie za dużo. Chociaż nie jest to zbyt często wybierana opcja, to trzeba przyznać, że dostępne w https://comitor.pl zlewozmywaki półtorakomorowe mają swoich zwolenników. Nie ma się co dziwić. Oszczędzając nieco miejsce, możesz zyskać funkcjonalność zlewu dwukomorowego i większą misę wykorzystywać do sprzątania, a mniejszą do przygotowywania składników do posiłku.

  • Zlewozmywaki dwukomorowe — idealne do kuchni, w których po prostu… toczy się życie. Zlewozmywaki ceramiczne z dwoma komorami umożliwiają wykonywanie różnych zadań jednocześnie (mycie, płukanie, przygotowywanie jedzenia itd.)

Rodzaj instalacji zlewozmywaków

Chociaż istnieją różne rodzaje instalacji, to najczęściej wybieranymi opcjami są zlewozmywaki podwieszane oraz wpuszczane. Wpuszczane, jak nazwa wskazuje, „wpadają” we wcześniej przygotowany otwór, a ich krawędź opiera się na blacie. Ich montaż jest łatwy i najczęściej możesz go wykonać w pojedynkę. Jednak uważaj, ponieważ z czasem pod krawędzią może zacząć gromadzić się brud.

Zlewozmywak podwieszany maksymalizuje dostępną przestrzeń na blacie, ponieważ krawędź zlewu spoczywa pod blatem. Dzięki temu brud nie ma szans utknąć między zlewem a blatem. Do montażu takiego zlewozmywaka możesz jednak potrzebować pomocy i dodatkowej pary rąk.